Wszyscy pamiętamy smak i zapach posiłków przygotowywanych w domu rodzinnym czy u dziadków. Przepisy naszych mam i babć przywołują najlepsze wspomnienia ale mają także wspólną, ważną cechę: dania były wówczas przygotowywane w sposób tradycyjny, z naturalnych składników, bez rozmaitych „polepszaczy” i wzmacniaczy smaku. Pyszne warzywa pozyskane prosto z pola, naturalne mięso nabywane bez udziału pośredników to podstawa obfitej, smacznej i różnorodnej kuchni. Jedną z często przygotowywanych zup jest barszcz ukraiński, przyrządzamy nie tylko na Ukrainie i na Kresach, ale również w Polsce. Czasem składnikiem barszczu może być również mięso albo leśne grzyby.
Składniki
Do przygotowania barszczu będą nam potrzebne takie składniki jak: trzy buraki, włoszczyzna (pietruszka, seler, marchew), kapusta, trzy ziemniaki, trzy pomidory, trzy czwarte szklanki białej fasoli, po dwie łyżki koncentratu pomidorowego i buraczanego, trzy czwarte szklanki śmietany kremówki, łyżka mąki, łyżeczka masła, ząbek czosnku, koperek, sól, pieprz i cukier do smaku.
Wykonanie
Fasolę moczymy przez całą noc. Gdy zmięknie, odcedzamy ją i zalewamy dwiema szklankami świeżej wody, solimy lekko i gotujemy aż do miękkości. Buraki, marchew, pietruszkę i seler obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki. Zielone części włoszczyzny wkładamy do garnka, wrzucamy też starte wcześniej warzywa, wlewamy sześć szklanek wody i gotujemy na małym ogniu. Pomidory kroimy i dusimy na patelni z łyżeczką masła i odrobiną wody a następnie przecieramy je przez sitko i dodajemy do garnka z warzywami. Ziemniaki i kapustę kroimy, wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania wyjmujemy zielone części włoszczyzny, wrzucamy natomiast fasolę, wsypujemy cukier, doprawiamy pieprzem oraz wlewamy oba koncentraty. Śmietanę ucieramy z mąką i kilkoma łyżkami gorącej zupy, wlewamy całość do zupy i zagotowujemy, przez cały czas mieszając. Czosnek rozdrabniamy i dodajemy do zupy. Podajemy z posiekanym koperkiem. Smacznego!