Są pewne produkty, które można, a nawet należy jeść na surowo. Jednak większość produktów spożywczych musi być poddana procesowi gotowania, aby zabić bakterie, a także poprawić ich smak, wygląd lub teksturę. Ciepło jest jednym z najprostszych, najbezpieczniejszych i najbardziej ekonomicznych sposobów zabijania mikroorganizmów chorobotwórczych.
Nie należy tego robić bezkrytycznie, ponieważ zbyt wysoka temperatura może również wpływać na żywność, obniżając jej jakość odżywczą. W tym artykule dowiemy się jaka jest odpowiednia temperatura do zabijania bakterii w wodzie i żywności.
Bakterie w żywności
Pod warunkiem, że mają odpowiednie warunki temperatury i wilgotności, bakterie mogą się rozmnażać i rozwijać w prawie każdym środowisku, w tym w ciele człowieka. W rzeczywistości mamy wiele takich, które nie wyrządzają nam krzywdy, a raczej pomagają. Tylko nieliczne wywołują choroby, te które są nazywane patogenami. Rozmnażanie się bakterii zależy od kilku czynników, takich jak kwasowość żywności, ilość zawartej w niej wody czy temperatura, w jakiej jest przechowywana. Jednak ryzyko zachorowania można zmniejszyć, podejmując różne działania mające na celu zabicie bakterii, w tym gotowanie.
Odpowiednia temperatura do zabijania bakterii w żywności
Gotowanie może zabić bakterie, ale może też doprowadzić do wyeliminowania niektórych składników odżywczych. Z tego powodu bardzo ważna jest kontrola ciepła, aby zapewnić, że jedzenie jest zarówno bezpieczne, jak i odżywcze.
Zatem ciepła nie powinno być ani za dużo, ani za mało, ale w sam raz. Co to znaczy w sam raz? Na wstępie należy zaznaczyć, że większość patogenów ginie powyżej 70°C . Niektóre nawet nie wytrzymują temperatury powyżej 55 °C. Dzieje się tak również w przypadku schłodzenia żywności poniżej 5 °C.
Podczas gotowania temperatury te są osiągane, a nawet przekraczane w większości stosowanych metod gotowania. A im dłużej utrzymywane jest ciepło, tym bardziej eliminowane jest nagromadzenie bakterii.
Jednak zbyt wysoka temperatura może prowadzić do rozwoju substancji toksycznych w niektórych pokarmach, dlatego ważne jest zachowanie równowagi podczas gotowania. Na przykład w żywności zawierającej skrobię (chleb, herbatniki, ciasta) zbyt duża ilość skrobi prowadzi do powstawania akrylamidów, substancji uważanej za rakotwórczą. Wszystkiego o omijaniu substancji rakotwórczych dowiesz się w https://prebiotic.pl
W jakiej temperaturze giną bakterie w wodzie?
Obecnie większość wody pitnej jest oczyszczana w celu zminimalizowania potencjalnie szkodliwych bakterii i substancji. Jednak w pewnych okolicznościach może to wpłynąć na jakość wody. Na przykład, gdy nastąpiła przerwa w świadczeniu usług lub po klęskach żywiołowych.
Należy zauważyć, że w nieuzdatnionej wodzie mogą występować organizmy wywołujące choroby bakteryjne, takie jak salmonelloza, czerwonka czy cholera.
Dlatego w miejscach lub w czasie, gdy nie ma bezpośredniego dostępu do bezpiecznej wody pitnej, gotowanie jest opcją. Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że bakterie w wodzie giną w temperaturze powyżej 65°C. Zaleca się utrzymywanie jej w temperaturze 100 °C przez jedną minutę.